
Тържество за 3-ти март в Челопеч!




Малките възпитаници на ДГ „Дора Габе“ в село Мирково посетиха Общинската администрация и поздравиха госпожа Йотина – кмет на Община Мирково, както и целия екип на администрацията, по случай празника Баба Марта.

Днес сградата на Община Антон се изпълни с детски смях и празнично настроение по време на „Детско кафе при кмета“ – една нова общинска инициатива, посветена на един от най-светлите български празници – Баба Марта и идването на пролетта.

По стара българска традиция Община Челопеч отпразнува Сирница – празник, който и тази година събра жители и гости на мегдана в Челопеч. Празничният ден бе изпълнен със звън на кукерски чанове, пъстри маски и ритуални танци, а обредният огън символично пречисти и постави началото на новия пролетен цикъл. Бяха пресъздадени характерните за празника обичаи – „Прошка“, „Хамкане“ и маскарадни игри.
