„Борци, венец ви свих от песен жива,
от звукове, що никой не сбира:
от дивий рев на битката гръмлива,
от екота на Витоша бурлива,
от вашето ура.“…
В ОУ „Георги Бенковски“ – село Мирково се състоя паметно събитие, посветено на 140-та годишнина от епичните боеве в защита на Съединението на Княжество България с Източна Румелия и избухналата заради него Сръбско-българска война, завършила с победа за България. Модератор на честването бе учителката Стефка Горгорова, подготвила беседа по темата, разкриваща редица детайли от далечната 1885 г. и проявения от българските воини героизъм.
На събитието присъстваха председателят на ОбС-Мирково Николина Христова и Руми Бедрозова – специалист „Образование и култура“ към ОбА-Мирково, директорът на училището Марианна Горгорова, учители и служители на училището, ученици, медии.











