На Никулден се украсяват коледните елхи.
На 6-ти декември празнуваме в чест на Свети Никола Мирликлийски Чудотворец, известен сред българите като свет Никола, а отредения му ден като Никулден. Името означава „Побеждаващ“ и на този ден празнуват Николай, Николета, Никол, Никола, Николина, Нина, Ния, Ница, Кольо, Ненка, Нина, Нино и други производни на името Никола. Празникът е един от големите в зимния народен календар.
На Никулден свършва сезона на есенния риболов, който се отбелязва с почерпка от рибарите и търговците на риба. Тогава се разделяло спечеленото през сезона. Правели венец от бръшлян, който пускали в морето и така почитали паметта на тези, които не са успели да се завърнат на брега.
На трапезата трябва да се сервира шаран или друга риба, чието тяло е покрито с люспи. По стара и традиционна рецепта за Никулден се приготвя Рибник – шаран в тесто. Смята се, че ако сложим люспа от шарана в портфейла си, тя ще ни донесе късмет и пари. Едно време съществувал обреден фрадеорогизъм „здрав като риба“, който смислово се отъждествявал на „здрав като вода. Съновниците тълкуват рибата като знак за богатство.
Според народните вярвания на Свети Николай било отредено да ходи по вода, да води корабите и да спира бурите в морето. На този ден корабите и лодките не излизат в открито море, прави се тържествена литургия, а след това започват празненства.
Рибният ден в българския фолклор и приготвянето на „рибник“ според Иван Маразов вероятно има връзка със значението на рибата като извор на познанието, като тя била и основно блюдо в мистериалната диета. „Възможно е акцентирането върху очите в рибника да се дължи на специализираната функция на рибата като източник на знание“, изказва своята хипотеза Маразов в книгата си „Митичният бестиарий“. „Не е случайно, че Вергилий посочва за баща на Кумската Сибила морския бог Главк от Антедон, друг образ на Морския старец, притежаващ пророчески дар, който предал на дъщеря си“. Като морски старец се е възприемал и Свети Никола в народните виждания и космогония.
Посейдон, богът на морето, пращал водни бикове, а Европа е отвлечена от Зевс под формата на бик, дошъл от морето. Отново в образа на свет Никола прозират по-ранни народни вярвания и митологични образи.
В Средногорието черкви на Свети Никола са построени в Челопеч и в Копривщица, като българите едно време почитали светеца и като семеен и родов покровител, пазител на дома, имота и стоката. Кост от никулският шаран се взема и пази за берекет през годината!
Подготви: Петя Чолакова