На 9-ти април 2025 г. в софийската галерия „Академия“ официално бе открита изложба „Една непозната колекция“ с дарените от „Дънди Прешъс Металс – Челопеч“ картини, които преди това се намираха в построената през комунистическия режим резиденция „Средна гора“, находяща се в землището на град Златица. Сред официалните гости на събитието бе председателят на Народното събрание г-жа Наталия Киселова, доц. д-р Михаил Груев – директор на Държавна агенция „Архиви“, проф. д-р инж. Ивайло Копрев – ректор на МГУ „Св. Иван Рилски“, Асен Плахов – общински съветник от ОбС-Златица и други.


Както вече съобщихме, „Дънди Прешъс Металс – Челопеч“ дари 49 картини на български и чуждестранни художници за музейната сбирка на Националната художествена академия. Колекцията се е помещавала в резиденцията „Средна гора“, направена от родения в Златица Вълко Червенков, министър-председател на Народна република България от 1950 до 1956 г., като няма яснота по какъв начин картините са били придобити от тогавашния комунистически режим.

Произведенията са установени през 2004 г., когато компанията „Дънди Прешъс Металс“ придобива рудник „Челопеч“, включително и сградата на резиденцията. Творбите са малко известни за публиката и специалистите.

Сравнително голяма по обем, в колекцията присъствие имат изтъкнати български художници от първата половина на ХХ век. Любопитен акцент в колекцията са и творбите на чуждестранни автори от хърватски, чешки, австрийски и италиански произход. Сред авторите са Антон Митов, Иван Ангелов, Константин Щъркелов, Никола Танев, Евтим Томов, Никола Кожухаров, Невена Тузсузова – Нева, Йордан Гешев, Владимир Рилски, Александър Миленков, Руска Маринова, Евтим Томов и Здравко Александров. Любопитен акцент в колекцията са и творбите на чуждестранни автори от хърватски, чешки, австрийски и италиански произход, сред които Менци Црънчич, Карл Лудовиг Принц, Ф. Велан, К. Сенети и Ирма Комлоси.

По инициатива на проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия, и ръководството на компанията, представлявано от проф. д-р инж. Илия Гърков – изпълнителен вицепрезидент и главен оперативен директор на „Дънди Прешъс Металс“, и след полагането на специални грижи и реставрационни намеси от преподавателите и студентите на катедра „Реставрация“ на НХА, произведенията бяха показани за първи път.

По повод направеното дарение, на официалната церемония по откриване на изложбата, ректорът на НХА проф. Георги Янков връчи на Ирена Цакова – изпълнителен директор на „Дънди Прешъс Металс – Крумовград“ благодарствена грамота и плакет.
„По всяка вероятност колекцията от резиденция „Средна гора“ не е целенасочено събирана и класифицирана в годините – възникнала е стихийно, попълвана е неравномерно и със сигурност не е изграждана прецизно. Фактът, че на гърба на редица творби се вижда надпис на Управлението за безопасност и охрана (УБО) към Министерски съвет, което е подразделение на Държавна сигурност и на Централния съвет на комунистическата партия, допълнително ни навежда на мисълта, че голяма част от художествените произведения са били държавна собственост. Допускаме, че някои от произведенията в колекцията са придобити като лични подаръци от страна на художниците. Не бива да изключваме и възможността малка част от творбите да са били в дворцовата колекция, имайки предвид, че някои от авторите са чуждестранни художници, имали връзки с царското семейство, както и факта, че монархическото наследство е национализирано през 1947 г. и впоследствие разпиляно“, коментира Милена Балчева-Божкова, куратор на галерията.
Вероятността картините да са били изземвани насилствено от художниците от ДС, също е налице.
Идеята е изложбата с картините от резиденция „Средна гора“ да гостува и на родните места на художниците, чиито творби са част от колекцията. Предстои издаването на Каталог на картините.
Подготви: Петя Чолакова