По идея на режисьорът Христо Досев, в златишкия Метох бе заснет видео клип на песента „Вечерай, Радо”. Емблематичната българска народна песен е представена в по-различна светлина – като носител на космическа енергия, напомняща за безкрайния космос, за божествената искра на Сътворението, за непреходната вечност на семейството.

Идеята се реализира от екип в състав:
– сценарист: Николай Захариев
– режисьор: Христо Досев
– видео заснемане и монтаж: Борис Димитров
– фотограф: Ивайло Пашов
– композитор на аранжимента към песента: Николай Захариев
– изпълнители: дует „Факел” – Ася Андонова и Божанка Папалезова, пиано – Николай Захариев
– актьори: децата от Кино школата на Николай Хаджиминев Радост Иванова (13 г.), Виктория Кехайова (14 г.) и Калоян Папалезов (12 г.).


Към актьорския екип се присъединиха и самодейците от НЧ „Любен Каравелов – 1927”, с. Каменица Виктор Кръстев и Цветелина Бързакова.
Създателите на музикалния проект изказаха своята благодарност на уредника на „Метоха” Ненка Герова за гостоприемството и любезното съдействие за успешното заснемане на видеото към песента.

Повече по темата ни сподели режисьорът Христо Досев:
„Идеята е да представим тази красива българска народна песен по един по-различен начин, вниквайки в нейната космическа тъкан. Композиторът Николай Захариев се спря именно на нея, защото тя носи особено важни послания – за отношенията между хората, за сплотеността на традиционното българско семейство от онова време, за уважението към хляба и храната, което са имали нашите деди. Идеята е чрез реализацията на този наш музикален проект да предадем на младите хора тези непреходни семейни ценности, да ги съхраним и да ги осъзнаем като основополагащи за изграждането на едно здраво общество, което носи духа на времето, на отговорността, на уважението към природата и нейните блага.

Моя бе идеята за ретроспекцията в златишкия „Метох”, където е пребивавал не кой да е, а Апостолът на българската свобода Васил Левски. Това придава особена сила и стойност на посланието на песента и на нейния видео клип. Патриархалната обстановка в тази света обител, приютявала Дякона, е още един важен аспект от желанието ни да отправим към младото и бъдещо поколение едно добротворно послание, представяйки едно сплотено българско семейство, каквото е било то преди 150 години.
В духа на българските традиции е било много важно цялото семейство задължително да се събира за вечеря, на която чрез молитва да изрази своята благодарност към Твореца, дал му благата, които има на трапезата си. На вечеря се изразява и отношението на младите към възрастните, на децата към техните родители, към майката и бащата, към тяхната важна роля за израстването на младите, за тяхното възпитание в дух на уважение и почит.
Важно за нас бе да представим чрез видеото и символът на хляба на трапезата, и ритуала с разчупването му след произнасяне на молитва от главата на семейството и раздаването му на всички, приседнали смирено край паралията. Това е сплотявало семейството и е показвало тяхното отношение най-вече един към друг. Йерархията, която е съществувала в семейството, ред и порядък съобразно установените в обществото норми, защото вечерята не е просто едно хранене, а носи много по-дълбок смисъл и значение.
Използвам случаят да благодаря на всички, които допринесоха да постигнем тази наша мисия – да предадем важните и днес ценности. Отправям сърдечни благодарности на нашите приятели от НЧ „Любен Каравелов – 1927”, с. Каменица и Ненка Герова, че допринесоха да се случат нещата по възможно най-добри начин. Вярвам, че това е само началото на нашите взаимоотношения и тепърва заедно ще изпълним още много подобни проекти“.
Очаква се музикалният проект да бъде завършен до месец и песента официално да бъде представена както в България, така и на международна сцена.
Подготви: Петя Чолакова